Holandská
stodola

Historie naší Holandské Stodoly

Historii naší Stodoly neznáme do podrobna, např. vůbec nevíme, kdy byl slavnostně položen základový kámen nebo byla dokončena stavba Stodoly jako takové. Z vyprávění starousedlíků víme, že Stodola byla jako hospodářské stavení k sousední vile v Hraničné s č.p. 244 a sloužila jako garáž pro auto, uskladnění sena a ve spodní části byl ustájen dobytek.

Co se vlastníků týče, stejně jako u založení stavby, nevíme nic o původním vlastníkovi, který nechal Stodolu vystavět. Vila a Stodola patřila v historii místní sklárně a bydleli zde rodiny zaměstnanců sklárny. Nám prvními jmenovitě známými obyvateli byly rodiny Ullrichova a Hartigova. Dalším pánem Stodoly byl všem v Janově známý Milan Kraus, pán věhlasného Penzionu Milano, kterému zde patřil skoro celý kout nad bobovou dráhou.

V novém tisíciletí ovšem začal své majetky prodávat a přišla řada i na Stodolu, kterou pod svá křídla odkoupili holandští pánové z rodu van Gelder. Za jejich panování Stodola nejvíce vzkvétala a jezdilo sem nespočet pánů z různých zemí, převážně Holandska a Německa. S příchodem největší světové smrtící pandemie koronavirové začala Stodola chátrat a přestala být prakticky navštěvovaná. Tohoto chátrání si všimlo panstvo z rodu Kohlových a jelikož je známo svou budovatelskou povahou, jalo se v roce 2021 odkoupit Stodolu od pánů van Gelder a znovu tak nastolit slávu Stodoly.

Nová éra Stodoly

Nová éra Stodoly se tak dále ponese v holandském duchu a dostává přívlastek Holandská Stodola, na počest předešlých pánů z rodu van Gelder. Držme tedy palce, aby noví pánové oprášili krásu tohoto stavení a zase se sem sjížděli pánové ze všech koutů světa za krásami Jizerských hor a okolí.

Holandská Stodola – ubytování Janov nad Nisou – nabízí svým návštěvníkům ubytování v jedinečné stodole v Jizerských horách. Naše ubytování se prezentuje také na stránkách ubytování Jizerské hory ubytování Liberecko. Zavítejte do ráje běžkařů, cyklistů a milovníků turistiky a užijte si Vaši dovolenou právě u nás. Těšíme se na Vaši návštěvu.